Studio Kształtowania Sylwetki

ul. Wojska Polskiego 2

47-100 Strzelce Opolskie

Rynek - naprzeciwko księgarni "OŁÓWEK"

telefon: (+48) 606 39 90 30

×
Szybki kontakt
Facebook

"Cieszę się, że udało mi się stworzyć miejsce, gdzie każda kobieta może się oderwać od codzienności, spotkać miłe i ciekawe osoby..."

ANNA SEMPRYK

DEPILACJA LASEROWA

Terminy zabiegów: 12 grudnia 2019r. (czwartek)

Dlaczego depilacja laserowa a nie IPL (fotodepilacja) ?

Głównym kryterium podziału laserów jest częstotliwość wiązki światła oraz rodzaj źródła światła. Decydując się na trwałą depilację należy skupić się na odpowiednim wyborze lasera.

Obecnie oferowana jest depilacja na wielu różnych urządzeniach i ich skuteczność jest bardzo różna. Maszyny IPL reklamowane jako fotodepilacja nie są laserami, chociaż często są nimi błędnie nazywane. Pacjent poddawany jest naświetlaniu lampą xenonową zawartą w maszynie. Wadą urządzeń IPL jest to, że wysyłają one wiele długości fal, które rozgrzewają także sąsiednie tkanki.

Aby usunąć włoski wiązka światła musi docierać do ściśle określonej głębokości. Promienie lasera muszą być spójne, jednolite i docierać do cebulki włosa. Od tego zależy czy zabieg będzie skuteczny, czy też włoski będą dalej odrastać.

Po kilkanastu latach doświadczeń i badań nad udoskonaleniem pierwszego lasera diodowego, firma Palomar stworzyła laser Vectus™ stosujący wiele nowatorskich rozwiązań decydujących o jego wyjątkowej skuteczności i bezpieczeństwie oraz o  komforcie pacjenta.

Urządzenie Vectus™ , jako jedyne na świecie, wyposażone jest w inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze – Skintel™. W praktyce oznacza to, że przed zabiegiem czytnik przykładany jest do skóry pacjenta w tym miejscu, z którego usuwane będzie owłosienie. Skintel™ określa poziom melaniny i na podstawie tego odczytu ustawia w urządzeniu  indywidualnie dobrane parametry zabiegu. Korzyści wynikających z tego jest kilka:

dzięki indywidualnemu doborowi energii, możemy zastosować wyższe parametry, jednak ciągle bezpieczne dla pacjenta. Zabieg jest bardziej efektywny.

Indywidualny dobór parametrów wyklucza ryzyko poparzenia.

Na skuteczność zabiegu wpływa również opatentowana technologia Photon RecyclingSM , która polega na ponownym wykorzystaniu światła, w naturalny sposób odbijającego się od skóry. Światło, dzięki wbudowanym w głowicy lustrom, powraca , co powoduje, że impuls światła wykorzystywany jest  w stu procentach radykalnie zwiększając efektywność procedury.

Komfort pacjenta zapewnia nie tylko bardzo szybkie tempo pracy lasera (dla przykładu redukcję owłosienia na plecach można wykonać w zaledwie 3 minuty!!!), ale również zastosowana w głowicy technologia Advanced Contact CoolingSM. Oznacza to, że skóra jest chłodzona przed, w trakcie i po emisji światła.

Kontaktowe chłodzenie powoduje, że wyczuwalność ciepła w trakcie zabiegu jest minimalna. Pozwala to zastosować wyższą energię w trakcie zabiegu, a tym samym w znaczący sposób zwiększyć jego skuteczność.

Laser Vectus™ to innowacyjna technologia gwarantująca skuteczność zabiegu oraz komfort i bezpieczeństwo dla pacjenta.

WAŻNE!  Im ciemniejszy włos, tym lepszy efekt. Kolor skóry jest nie mniej ważny, im większy kontrast pomiędzy skórą a włosem tym lepiej. Gdy skóra jest jasna a włosy ciemne efekty zabiegu są najlepsze.

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej:
- ciąża
- opalenizna –na ok. 4 tygodnie przed jak i po zabiegu nie można opalać powierzchni poddanej depilacji laserowej
- wyrywanie włosów z cebulką (wosk, pęseta, depilator) – nie stosować na ok. 4 tygodnie przed zabiegiem (dotyczy miejsca poddawanego epilacji)
- stosowanie innych systemów laserowych, w tym IPL-a!, które uszkadzają strukturę mieszka włosowego, tak że sprawia to potem trudności w wydepilowaniu włosa (dotyczy miejsca poddawanego depilacji laserowej)
- peeling – nie stosować na ok. 4 tygodnie przed jak i po planowanym zabiegu (dotyczy miejsca poddawanego depilacji)
- opryszczka i inne ostre infekcje
- przyjmowanie leków fotouczulających (leki przeciwreumatyczne, antybiotyki -tetracykliny, środki przeciwdepresyjne, uspokajające, leki hormonalne, leki neurologiczne, przeciwcukrzycowe, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe)
- przyjmowanie preparatów z niektórych ziół (np. z dziurawca)
- łuszczyca
- bielactwo
- padaczka
- nieuregulowana cukrzyca
- nieuregulowane nadciśnienie
- skłonność do nieprawidłowego gojenia tzn. tworzenie bliznowców.

Przed zabiegiem
4-6 tygodni przed zabiegiem depilacji laserowej nie wolno wyrywać włosów z cebulką, można je natomiast golić maszynką lub podcinać. Dzień przed zabiegiem depilacji laserowej należy dokładnie ogolić miejsce, które poddane będzie depilacji, starając się nie uszkodzić naskórka (zacięć). W dniu zabiegu depilacji laserowej dokładnie umyć skórę i niczym nie smarować.
 
Zabieg
Czas wykonania zabiegu zależy od wielkości obszaru poddawanego depilacji. Dla przykładu – depilacja pach trwa ok. 5 minut, depilacja łydek trwa do 15-20 min. Wpływ na czas zabiegu ma także szybkość z jaką działa laser, wielkość głowicy laserowej, doświadczenie osoby wykonującej zabieg.
Zabiegi depilacji laserowej nie są bezbolesne! Można zastosować wówczas znieczulenie kremem Emla, który aplikuje się na godzinę do półtorej przed zabiegiem, następnie przykrywa się go folią (może być folia spożywcza lub kosmetyczna).

Liczba zabiegów
Liczba wykonywanych zabiegów jest sprawą indywidualną, uzależnioną od powierzchni, gdzie wykonywana jest depilacja, typu skóry i ilości włosów. Zwykle wykonujemy 3 do 6 zabiegów.

Trudności w uzyskaniu dobrych efektów depilacji najczęściej dotyczą owłosienia hirsutycznego, które występuje u kobiet w miejscach dla nich nietypowych. Problemem są również włosy siwe.

Należy pamiętać, że po zabiegu włos podsuwa się ku ujściu w kanale włosowym, co może sprawiać wrażenie odrostu włosa. Po 10-14 dniach możemy jednak zaobserwować wypadanie części obumarłych włosów.

Częstotliwość wykonywania zabiegów depilacji laserowej
Częstotliwość przeprowadzania zabiegów wynika z cyklu wzrostu włosa oraz charakterystyki obszaru poddawanego zabiegowi. Optymalne warunki depilacji są w fazie aktywnego wzrostu włosa – faza anagenu. Wtedy włosy są na odpowiedniej głębokości i mają odpowiednią ilość melaniny. Podczas jednego zabiegu depilacji laserowej możemy usunąć trwale tylko włosy, które znajdują się w tej fazie wzrostu, są to włosy widoczne na skórze. Pozostałe są w fazie ‘uśpienia’ –telogen. Częstotliwość depilacji laserowej zależna jest od okolicy, w której znajdują się włosy a także od ich fazy wzrostu. Przykładowo depilacja łydek czy pleców odbywa się rzadziej niż na twarzy. Przeważnie zabiegi wykonujemy co 5-8 tygodni, ale te okresy mogą ulec wydłużeniu. Jednak wykonywanie zabiegów częściej niż co 5 tygodni nie ma sensu.

Postępowanie po zabiegu:
- nie opalać skóry przez ok. 4 tygodnie
- nie stosować peelingów
- przez 1-2 dni nie nosić obciskającej, bielizny, odzieży
- przez 2-3 dni nie chodzić na basen i do sauny
- nie brać gorących kąpieli
- łagodzić podrażnienie skóry hypoalergicznymi balsamami do ciała
- Przy epilacji pach 1-2 dni nie należy stosować silnych antyperspirantów i dezodorantów zawierających alkohol

Możliwe reakcje skóry po zabiegu depilacji laserowej
Bezpośrednio po depilacji laserowej bardzo często występuje rumień na skórze, pieczenie, obrzęk mieszków włosowych – przypomina gęsią skórkę z zaczerwienieniem. Tego typu objawy zwykle ustępują po kilku godzinach. Trzeba wziąć pod uwagę, że czasami zaczerwienienie może utrzymywać się kilka dni. Wystąpić może też miejscowe przypieczenie skóry, które objawia się silniejszym zaczerwieniem, a następnie zbrązowieniem naskórka. Te objawy utrzymują się na skórze do czasu złuszczenia naskórka.

Bezpośrednio po zabiegu, do czasu ustąpienia pieczenia pomaga stosowanie żeli chłodzących – termcool, termi lub miejscowe przykładanie lodu, zimnych okładów.

Przy powyższych objawach pomaga stosowanie alantanu, bepanthenu lub panthenolu do czasu ustąpienia podrażnień.

Rzadko kiedy, szczególnie w przypadku osób z ciemną karnacją, może wystąpić mocniejsze zaczerwienienie, lub zbrązowienie naskórka. Objawy te ustępują po naturalnym złuszczeniu naskórka. Ważne dlatego jest aby w miejscach wykonywania zabiegu depilacji laserowej nie opalać skóry.

Wszystkie objawy przemijają i nie pozostawiają śladu na skórze.

Często zadawane pytania:
Czy depilacja laserowa usuwa włosy na zawsze?

Skuteczność zabiegów depilacji laserowej ocenia się na około 90%. Po cyklu zabiegów mogą zostać nieliczne włosy, które są słabe i cienkie. Zabiegi mogą być mniej skuteczne jeśli usuwamy włosy mające mało barwnika -jasne lub gdy skóra pacjenta jest opalona. Należy pamiętać o tym, że na twarzy u kobiet mogą w przyszłości rozwinąć się nowe włosy. Jest to zależne od hormonów lub/i czynników genetycznych. Laserem usuwamy włosy, które są aktualnie obecne na powierzchni skóry.

Czy na opalonej skórze można wykonywać zabiegi depilacji laserowej?
Można wprawdzie depilować opalone okolice, ale opalenizna nie może być bardzo świeża – należy odczekać około 4 tygodni. Wykonanie takiego zabiegu wiąże się z większym ryzykiem podrażnienia skóry i mniejszą skutecznością zabiegu.

Można usunąć siwe i bardzo jasne włosy?
Nikt do tej pory nie wynalazł lasera, który skutecznie usuwa włosy jasne blond, rude lub siwe. Teoretycznie są lasery usuwające takie włosy, ale w praktyce skuteczność ich okazała się niewielka. Lasery skutecznie likwidują tylko włosy ciemne tzn. takie, które w cebulce mają ciemny barwnik- melanina.

Czy nastolatki mogą poddać się zabiegom depilacji laserowej?
Depilacje laserową można wykonywać prawie w każdym wieku, ale u osób w wieku dojrzewania jeszcze formują się cebulki włosa, więc stan owłosienia u nich może się zmieniać – włosów może przybywać i wtedy trudno jest przewidzieć skuteczność. Prawdopodobne jest, że w przyszłości będzie potrzeba powtórzenia serii zabiegów.

Czy skuteczność depilacji laserowej jest u wszystkich jednakowa?
Efektywność depilacji laserowej ocenia się na 80-90% i efekt ten utrzymuje się długo. Przed zabiegiem ocenia się skuteczność depilacji dla każdego pacjenta indywidualnie, gdyż zależy ona od wielu czynników. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra tym zabiegi są bardziej efektywne. Pacjentka, która ma czarne, grube włosy na łydkach i jasną skórę będzie miała inny efekt niż pacjentka również z jasną skórą mająca jasnobrązowe, cienkie włosy z przedramion, a jeszcze inny pacjentka usuwająca włosy z brody, których stale przybywa.

Czy wrastanie włosów jest przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej?
Część osób ma skłonność do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych- grudek i krostek a w konsekwencji do powstawania przebarwień a nawet małych blizn. U tych osób depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, ale również leczy skórę. Zlikwidowanie przyczyny, czyli nieprawidłowo rosnących włosów jest sposobem na poprawę stanu skóry.

Anna Sempryk, 47-100 Strzelce Opolskie ul. Marii Konopnickiej 6, telefon: 606 399 030, e-mail: anisem@onet.pl

Licznik:

Projekt i wykonanie www.koteluk.pl - Agencja Interaktywna