Studio Kształtowania Sylwetki

ul. Wojska Polskiego 2

47-100 Strzelce Opolskie

Rynek - naprzeciwko księgarni "OŁÓWEK"

telefon: (+48) 606 39 90 30

×
Szybki kontakt
Facebook

"Cieszę się, że udało mi się stworzyć miejsce, gdzie każda kobieta może się oderwać od codzienności, spotkać miłe i ciekawe osoby..."

ANNA SEMPRYK

SAUNA INFRARED RAY

Promieniowanie podczerwone powoduje ogrzanie mięśni, nie podnosząc jednocześnie w sposób istotny temperatury otoczenia. W ten sposób ciało pobiera około 80% wypromieniowanej energii. Dzięki temu temperatura w kabinie utrzymuje się na przyjemnym dla człowieka poziomie, a serce, układ krążenia i drogi oddechowe nie ulegają obciążeniu. 
W kabinie na podczerwień skóra ogrzewana jest łagodnie i równomiernie, a ciepło wnika głęboko. 
Wnikanie promieni podczerwonych w dobrze ukrwioną warstwę skóry właściwej i naczynia powierzchniowe powoduje, że krew szybko rozprowadza ciepło po organizmie. Doznajemy przyjemnego uczucia zdrowego, głębokiego ogrzania. 

Podczas korzystania z kabiny podczerwieni organizm reaguje przyspieszeniem krążenia krwi i zwiększeniem ilości uderzeń serca. Poprawa cyrkulacji krwi powoduje lepsze jej zaopatrzenie w tlen, co z kolei jest dobroczynnym ćwiczeniem dla serca i naczyń. 
Efekt ten został wielokrotnie bezsprzecznie udowodniony w ramach licznych prac badawczych, prowadzonych między innymi także przez amerykański Urząd ds. Lotnictwa i Astronautyki NASA.

Ciepło wytwarzane w kabinie podczerwieni jest z założenia wzorowane jest na cieple słonecznym, z którego wyeliminowano szkodliwe promieniowanie UV. Promienie podczerwone mają szerokie zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych. W wielu szpitalach Europy Zachodniej i Ameryki do ogrzewania noworodków stosowane są inkubatory wykorzystujące promieniowanie podczerwone.

Z medycznego punktu widzenia aspekt zdrowotny regularnych łaźni napotnych od dawna jest potwierdzany.

Jak ta sauna funkcjonuje?
Sauna wyposażona jest w grzałki wykonane z włókna węglowego które generują bardzo korzystne dla zdrowia fale podczerwieni dalekiej. Grzałki zbudowane są z metalowych żarników i włókna węglowego. Podczas przepływu prądu przez metalowy żarnik, włókna węglowe zostają podgrzane i w ten sposób zaczynają emitować promienie podczerwieni dalekiej.

Co to są promienie podczerwieni dalekiej (IR- INFRARED RAY)?
Promienie podczerwieni nawiązują do elektromagnetycznej fali która leży pomiędzy długością fali światła widzialnego a długością mikrofali. Podobne fale IR są emitowane przez słońce które rozgrzewa naszą skórę nawet w chłodne dni. 95% energii z włókna węglowego jest przekształcana na fale podczerwieni dalekiej o długości od 5 do 17 mikronów. Słońce emituje promienie podczerwieni dalekiej o długości fali 9,4 mikronów.

Czy fale podczerwieni są bezpieczne?
Fale podczerwieni są istotne w prawie każdej dziedzinie życia na naszej planecie. Poza rozgrzewaniem organizmu, fale IR poprawiają zdrowie na poziomie komórkowym organizmu.
Technologia IR jest tak bezpieczna, że od wielu lat znajduje zastosowanie w szpitalach na oddziałach położniczych w celu rozgrzania noworodków do odpowiedniej temperatury ciała.

Zimny grzejnik?
Kiedy ludzie słyszą słowo SAUNA, myślą  o saunie parowej gdzie wysoka temperatura i wysoka wilgotność sprawiają nadmierność potliwość organizmu. Dla przykładu sauna parowa jest podobna do konwencjonalnego piekarnika który podgrzewa jedzenie do ekstremalnie wysokich temperatur.
Sauna IR przypomina bardziej kuchenkę mikrofalową, która produkuje energię rozgrzewającą jedzenie poprzez wzbudzanie molekuł wody wewnątrz jedzenia. Sauna IR produkuje energię, która rozgrzeje Twoje ciało i spowoduje pożądaną reakcję organizmu bez osiągania ekstremalnie wysokich i nieprzyjemnych temperatur. Fale IR dają efekt pocenia się w saunie w o wiele niższych temperaturach niż w przypadku sauny parowej.

Co dzieje się w środku?
Poczujesz ciepło generowane przez fale od razu po rozpoczęciu korzystania z sauny. Długość fali  grzałek pozwoli promieniom penetrować twoją skórę i podgrzewać ciało wewnątrz organizmu. W ten  sposób zostaną pobudzone molekuły wody znajdujące się w tkance tłuszczowej pod skórą i zaczniesz się pocić. Większość ludzi ma skłonność do pocenia się po 20 minutach użytkowania chociaż ten czas się skraca w przypadku częstego korzystania z sauny. Pocenie się pozwala także na detoksykacje organizmu. Toksyny są eliminowane z krwioobiegu poprzez odkładanie się w tkance tłuszczowej organizmu, a w trakcie pocenia się zostają wydzielane na powierzchnie skóry wraz z potem.
Bezpośrednie podgrzewanie powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych zwiększając krążenie, puls serca oraz oddech. Twój organizm również spala kalorie poprzez pocenie się. Zaleca się picie wody przed wejściem do sauny, w trakcie korzystania i po wyjściu tak aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Zwracaj uwagę na to co bierzesz do sauny, niektóre metale absorbują promieniowanie i mogą stać się niebezpiecznie gorące.

Po skorzystaniu z sauny
Branie prysznicu po wyjściu z sauny nie jest zalecane, gdyż pory w skórze są wciąż otwarte i mogą absorbować wszystko co znajduje się w wodzie. Jeśli jednak bierzesz prysznic, nie używaj mydła, zwyczajnie się opłucz.

Sauna infrared - Korzyści zdrowotne
Mechanizm działania saun na organizm jest stosunkowo dobrze poznany. Wysoka temperatura powoduje pocenie się, a wraz z potem, poprzez skórę, usuwane są różnego rodzaju toksyny. 
Pod wpływem ciepła, poprawia się krążenie krwi, skóra wydala zanieczyszczenia i martwe komórki, a przez to staje się bardziej jędrna i gładka. 
Szacuje się, że podczas 10-20 minutowej sesji w saunie, serce zwiększa prędkość bicia od 50% do 75%. Przemiany metaboliczne tym spowodowane są porównywalne do efektów przy ćwiczeniach fizycznych. 
W przypadku sauny na podczerwień w czasie półgodzinnego pobytu można stracić ok. 900-2400 kcal. 
Mimo licznych naukowych dowodów na korzystny wpływ saun na organizm człowieka, te pozytywne efekty nie dotyczą wszystkich ludzi. Wiele osób nie chce korzystać z sauny, gdyż wie o tym, że może zaszkodzić ich zdrowiu i urodzie. Są to osoby z nadciśnieniem, chorobami serca. Sauna fińska (tradycyjna) jest niewskazana m.in. dla osób z pękającymi naczynkami krwionośnymi. 
Te problemy nie dotyczą jednak saun infrared. Przede wszystkim dlatego, że istnieje w nich możliwość dostosowania temperatury do wymagań zdrowotnych konkretnej osoby. Nie ma w nich też zjawiska "dusznego" powietrza, spowodowanego dużymi ilościami pary wodnej. Kabina infrared to sauna sucha. 

Korzyści z terapii promieniami podczerwieni są badane od kilku dekad w Japonii, Europie i ostatnio również w Stanach Zjednoczonych. Osoby często korzystające z sauny zauważą:

 • zmniejszenie ciśnienia krwi
 • wzrost sztywności stawów
 • spadek wagi
 • zmniejszenie poziomu cukru we krwi
 • zwiększenie przepływu krwi
 • zmniejszenie poziomu cholesterolu
 • zmniejszenie trójglicerydów
 • zmniejszenie skurczów mięśni
 • uśmierzenie bólu
 • zwiększenie rozciągliwości tkanek kolagenowych
 • pomaga eliminować obrzęki, stany zapalne
 • pomaga przy egzemie, łuszczycy, poparzeniach i uszkodzeniach skóry
 • przyśpiesza gojenie otwartych ran oraz zmniejsza blizny
 • poprawia wygląd skóry
 • niszczy cellulit
 • wzmacnia system odpornościowy
 • pomaga zredukować obrażenia rozgrzewając przed i po ćwiczeniach fizycznych Zalecane stosowanie

 

Temperatura

Czas trwania

Odstęp czasu

Napięcie mięśni

45 - 50°

25 - 30 min

co dwa dni

Bóle głowy

45 - 50°

25 - 30 min

co dwa dni

Odchudzanie

45 - 55°

30 - 40 min

co dwa dni

Reumatyzm

45 - 50°

15 - 20 min

codziennie

Zapalenie oskrzeli

45 - 50°

20 - 25 min

co dwa dni

Cellulit

45 - 50°

25 - 30 min

co dwa dni

Efekt sauny (pocenie)

50 - 55°

25 - 30 min

codziennie

 

Uwaga!
Promienie podczerwieni emitowane przez saunę są przebadane i nastawione na korzyści terapeutyczne. Korzyści te są przedstawione tylko w celach informacyjnych i nie mogą być zastosowane jako kuracja chorób. Jeśli posiadasz zły stan zdrowia, bierzesz leki  lub masz dolegliwości stawów, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z sauny. Osoby z implantami (metalowe spinki, sztuczne stawy, silikon i inne) zazwyczaj nie doświadczają żadnych dolegliwości, jednakże osoby te powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z sauny IR.

Anna Sempryk, 47-100 Strzelce Opolskie ul. Marii Konopnickiej 6, telefon: 606 399 030, e-mail: anisem@onet.pl

Licznik:

Projekt i wykonanie www.koteluk.pl - Agencja Interaktywna